Yeni alınacak ehliyetler 400 lira avantaj sağlıyor

Yeni alınacak ehliyetler uluslar arası standartlara uygun olduğu için 415 lira verilen vergi olmayacak çünkü yeni ehliyet fiyatı 15 lira olarak açıklandı. Yunanistan'a arabayla gidecek Türk vatandaşları 400 liralık avantajı olacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından Kara yolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak.

Ehliyetleri değiştirmek isteyenler yeni yıldan itibaren sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesiyle birlikte emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

AFİŞLE DUYURMAYA BAŞLANDI

Edirne Emniyet Müdürlüğü de yeni ehliyetlerle ilgili hazırladığı bilgilendirme afişiyle yapılacak işlemleri halka duyurmaya başladı. Afişte izlenecek yol ve gerekli evraklar anlatılırken, yeni ehliyetlerin Yunanistan’ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli olduğu ifade edildi. Buna göre özel araçlarıyla Yunanistan’a gidecek olanların 415 liraya ‘uluslararası sürücü belgesi’ alma zorunluluğu da ortadan kalmış oldu. Yeni ehliyetlerin 15 liraya mal olduğu düşünüldüğünde 400 liralık bir avantaj sağlayacak. Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinden sürücülere posta yoluyla gönderilecek.

ŞUANDAKİ SİSTEM NEYDİ?

Türkiye’den Yunanistan’a özel araçları ile gidecek olanların mecburen uluslararası ehliyet alması gerekiyordu. Gümrüklerdeki TURİNG istasyonlarından alınabilen uluslararası ehliyetler için 1 yıllık 415 lira, yenileme için ise 224 lira ödeniyordu.

Direksiyon dersi kişilerin kendilerine güven sağlaması için oldukça gereklidir. Özel direksiyon dersi sırasında ileri sürüş becerilerini geliştirerek sorun yaşadıkları zamanlarda neler yapmaları gerekir sorusuna yanıt bulmaları için direksiyon eğitimi derslere katılmaları oldukça yararlıdır.

Yeni alınacak ehliyetler 400 lira avantaj sağlıyor