Otomobil ile ilgili bilgiler

Araçlar  ani gelişmiş olaylarda(acil durumlar) ve sürüş teknikleri üzerine detaylı bilgileri toparlamaya çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur.Konu uzun gelebileceğinden,istek doğrultusunda okumanız açısından konu başlıklarını tek  tek  yazmakla başlıyorum...

-Aracın ağırlık merkezi savrulmayı doğrudan etkiliyor

-Otomobil Kullanımı

-Otomobilim daha az yaksın diyenler

-Karda araç kullanımı ve püf noktaları

-Dizel otomobilin püfleri!

-Az Yakıt Tüketmenin Püf Noktaları

-Deprem Sırasında Araba Kullanırken Ne Yapmalısınız?

-Yorgunluk Belirtilerine Dikkat!

-Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü

-Otomobildeyken Başınıza Gelebilecek Acil Durumlarda Ne Yapmalı?

-Otomobil Kullanmada Pratik Bilgiler

-İkinci El Satarken Bunlara Dikkat

-İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

Aracın ağırlık merkezi savrulmayı doğrudan etkiliyor

Dışa savrulma/İçe savrulma: Bir aracın ağırlık merkezinin konumu, hareket halindeki davranışının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Ağırlık merkezi aracın tam ortasında olduğunda, iki dingil de yol kavrayış sınırlarına aynı anda ulaşır ve aracın 4 tekeri de kavisin dışına doğru kayar. Bu durumda araç davranışının nötr olduğu söylenir. Aracın ağırlık merkezi arka dingile yakınsa, merkezkaç kuvvetinden en çok arka dingil etkilenir. Yol kavrayışındaki kırılma da ilk önce bu dingilde oluşacaktır. Bu kaymanın sonu kıç atmaya kadar gidebilir. Bu durumda ise aracın içe savrulmaya yatkın bir davranış gösterdiği söylenir. Buna karşılık, ağırlık merkezinin önde olduğu hallerde ise virajın dışına doğru ön dingil kayacaktır. Bu sırada araç dönmeyi reddediyormuş gibi bir his verir. Böyle bir durum yaşandığında buna da dışa savrulma denir.

Kaymayı önlemek için fren yapmayın!

Düz yolda aşırı hızla sulu zeminde kayma durumunda araca nasıl hakim olunur?

Çözüm: Direksiyonu kırmayın, fren de yapmayın ayağınızı birden pedaldan da çekmeyin. Çünkü aşırı yavaşlama araçta kütle aktarımına neden olur ve aracın arkası kayar. Ön tekerlerin yolu yeniden kavrayacağı anı bekleyin. Viraja biraz hızlı girdiniz; direksiyonu sertçe kırdınız, araç dışa savruluyor, durumu düzeltmeniz gerekiyor. Nasıl? Ayağınızı gaz pedalından çekerek ve direksiyonu daha az kırarak.

Otomobil Kullanımı

Araç kullanımındaki yanlışlar...

Otomobilinizi kullanırken güvenli ve aracınızın özellikle mekanik aksamına zarar veriyormusunuz... Aracı sadece yakıtını koyup giden bir makina olarak düşünmeyin.O da sizin gibi bir kalp ve beyine sahiptir.

Son model araçlarda özellikle dizel motorun kullanılması aslında sürücülere bazı püf noktaları hatırlatma gereğini hissettirmiştir.Bunlar;

 1. Dizel araçta vites değişimleri esnasında motor devriniz 3000d/dk ( devir/dakika)yı bulmalı.Eğer düşük devirlerde motorunuzu kullanırsanız aracınızın motoru çabuk aşınır.
 2. Dizel araçlarda yakıta çok dikkat edilmeli.Özellikle deniz kenarı ve uzun yollardaki ismi az duyulmuş yerlerden yakıt alınmamalıdır.Yakıt cinsi olarak euro diesel kullanın derim.

Diğer araç yanlış kullanım şekli ise;aracı patinaj çektirmedir.Burda başta lastik ve diğer aksamlara zarar verirsiniz.Patinaj esnasında triger kayışınız koparsa ki motor zorlanır,supaplarınızı eğmiş olacaksanız.Ayrıca diğer mekanik aksamlarınızın ömrü kısalmış olur.

Burda ben iki örnek verdim. Daha ilerki günlerde başka örnekler vereceğim.Sizde aracınızı bu örneklerdeki gibi kullanmamaya çalışın.

Otomobilim daha az yaksın diyenler

Aracınızın gerçekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip uçları...

İçten yanmalı motorların tümü güç üretebilmek için bir yakıta ihtiyaç duyarlar. Günümüzde bu tip motorlarda benzin, motorin ve LPG gibi yakıtlar kullanılıyor. Bu ürünlerin fiyatlarıysa her geçen gün yükseliyor. Yakıt tüketiminizi minimuma düşürmek elinizde.

Bir sorun mu var?

Otomobiller öncelikle konforlu ulaşım sağlamak amacıyla üretilirler. Sonraysa yakıt tüketiminin düşük olması için üreticiler emek harcarlar. Pek çoğumuz aşırı lüks ama kilometre başına fazlaca yakıt tüketen bir otomobille dolaşmak istemez. Sunduğu konforun yanında, yakıt tüketimi de otomobillerin tercih edilirliğini belirleyen faktörlerden birisi. Peki ya ilk aldığınızda otomobiliniz sizi yakıt tüketimi yönünden memnun ederken, artık ciddi miktarda mali külfet getirmeye başladıysa... Aracınızın gerçekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip uçları...

 • Motorun çekişinde azalma olur.
 • Egzoz gazı siyah renktedir ve benzin kokar.
 • Egzoz borusu içinde karbon isi oluşur.
 • Egzozda patırtılı patlama sesleri olur
 • Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışır.

En geçerli tespit yöntemiyse yakıt tüketiminizi sıkça ölçmektir. Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak için, bir litre benzinle kaç kilometre yol gittiğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için yakıt deponuzu, akaryakıt istasyonundaki tabanca otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada günlük kilometre saatinizi sıfırlayın. Ardından normal kullanımda otomobilinizi sürün. Diyelim aracınızın deposunu doldurduktan sonra 250 km yol yapmışsınız. Yeniden akaryakıt istasyonuna gittiğinizde aynı şekilde tabanca otomatik atana kadar doldurun ve doldurduğunuz miktarı not edin. Bu rakam sizin 250 km'de harcadığınız akaryakıtı temsil etmektedir. Diyelim ki 15 litre rakamını elde ettiniz. Basit bir hesapla 15*100/250 ile 100 kilometrede 6 litre akaryakıt tükettiğinizi öğrenebilirsiniz. Bu araştırmayı sıklıkla yaparak akaryakıt tüketiminizdeki artışları kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Bir araçta yakıt tasarrufundan bahsetmeden önce, fazla yakıt harcamasının nedenlerini açıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki grupta toplamak mümkündür. Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.

Eğer otomobiliniz son günlerde fazla yakıt tüketmeye başlamışsa vakit geçirmeden servisinizin yolunu tutun. Çünkü birkaç küçük önlemle yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.

Tedbirinizi almadan önce otomobilinizdeki onarılması gereken yerler hakkında teşhisinizi doğru koyun. Bazı basit onarım teknikleri ile aşırı yakıt tüketiminde tasarrufu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bütün iş bunun yöntemini iyi bilmekte yatıyor.

Hangi bakımlara dikkat etmeliyiz?

 1. Motorunuzun ayar ve bakımlarını düzenli olarak ve uzman kişilere yaptırın.

Bu ayar bakımlarında;

 • Hava filtresinin temizliğine dikkat edin. Tıkanmış hava filtresi yakıt tüketimini arttırır.
 • Distribütör platin ayarını katalog değerine ayarlatın. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
 • Akümülatör ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini düşürür. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
 • Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tüketimini arttırır.
 • Karbüratörün bakımını yaptırın.
 • Rölanti devri katalog değerinde olmalı. Yüksek devir yakıt tüketimini arttırır.

 1. Fren balataları sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır. Yakıt tüketimi artar.
 2. Debriyajın kaydırması yakıt tüketimini arttırır.
 3. Ön düzen ayarlarını her zaman kontrol ettirin. Lastik havalarını da sıkça kontrol edin. Bozuk ayarlar yakıt tüketimini artırır.

Kullanırken nasıl düşüreceğiz?

 1. Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Zira devamlı olarak ya fren pedalına ya da gaza pedalına basarsınız. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini arttırır.
 2. Şehirlerarası yolda 80-90 km/s hızı aşmayınız. 90 km/s'nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır.
 3. Motorunuzun ısısı yakıt tüketimini etkiler. İlk hareketten önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır. Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının.
 4. Yakıt deponuzun hatalı doldurulması yakıt tüketimini arttırır. Deponuzu mümkünse pompanın yavaş hızı ile doldurun. Depo hiçbir zaman ağzına kadar doldurulmamalı. Depoyu daima dolu bulundurun. Çünkü az benzinde buharlaşma daha fazladır.
 5. Klima yakıt tüketimini artırır. Bu ekipmanı ihtiyacınız oldukça kullanın. Sıcak aracı ilk etapta çalıştırırken camları açarak soğutmaya çalışın. Ardından klimaya başvurun.
 6. Tavan bagajı yakıt tüketimini artırır. Kullanmadığınız zamanlarda bu parçayı sökün.
 7. Yolculuk halindeyken camları açmak rüzgar direncini artıracağından yakıt tüketimini yükseltecektir.

Doğru park edin daha az tüketin!

Aracınızı park ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; zor manevraları park ederken yapmanız, parktan çıkarken yapmamanızdır. Aracın sıcak olduğu zaman yapılan zorlayıcı manevralar aracı pek fazla etkilemezken soğuk bir araçla aynı manevraları yapmanız daha fazla yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir. Aslında en doğrusu çıkarken manevra yapmanıza gerek kalmayacak şekilde park etmektir. Sıkışık park yerlerinden çıkarken klima, silecek gibi çalışan aksamları durdurmanız gücün elektronik direksiyon motoruna devir olmasını, böylece yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Deponuz yeni doldurulmuş ise aracınızı yokuşta burnu aşağıya gelecek şekilde park edin. Yüksek sıcaklıklarda benzinin buharlaşması daha fazla olacağından aracınızı mümkün olduğunca gölge bir yere park edin. Ayrıca bu uygulama klimaya olan ihtiyacı azaltacağından yine yakıt tüketimini düşürecektir.Direksiyon dersi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.Özel direksiyon dersi aracın teknik bilgilerini de öğrenmenizi sağlar.

Otomobil ile ilgili bilgiler