Kışın Araç Kullanma Teknikleri

Kış şartları zorlu geçebilir. Kışın havanın nasıl olacağını tahmin edemeyiz. Kimi zaman yağmurlu kimi zaman karlı ve kış aylarında bunlardan daha tehlikeli olan aslında gizli buzlanma yerleridir. Genellikle gizli  buzlanma  viyadüklerde çok fazla görülür. Rüzgarın sert estiği noktalarda buzlanma daha çabuk olacağı için sürücüler için tehlikeli noktalardır. Aslında aracınızın özelliklerini bilip en doğru hızınızı ayarlamanız sizin için en iyi püf noktadır. Yollarda gördüğümüz gibi minibüs kullanan sürücü kendini pahalı bir aracın içinde zannedip drift atmaya çalışıyor sonrası kaza tabiki de.Suçsuz olan araç sürücüde zarar görüyor.

KIŞ ŞARTLARINDA ARAÇ KULLANMAK İÇİN HAZIRLIK YAPILMASI

Yavaşla, kontrollü ol,her zaman hazırlıklı ol. Kış için gerekli en temel üç kuraldır.  Kışın kaygan zeminin nerde olacağını bilemezsiniz.Ani fren yapılacakmış gibi düşünülmeli ve öndeki araçla takip mesafesi ayarlanmalıdır.

KIŞ İÇİN ARACINIZ HAZIRMI

Kış için aracınızın kış lastiklerini takın. Cam suyuna antifirizli takviye yapınki karlı havalarda donmadan camlara ihtiyacınız olduğu anda suyumuzu kullanabilelim. Aracın aküsü, radyatör, kayış,yağı gibi teknik  özelliklerine baktırmayı unutmayınız. Kış aylarında genellikle yakıt deponuzu yarım doldurmaya çalışın.

Kış aylarında aracınızda bulundurmanız bazı gerekli olan malzemeler şöyle sıralanabilir.

Buz kazıyıcı, kürek, zincir, çekme halatı, ilkyardım çantası, battaniye ve birkaç yedek kıyafet, mum, fener, çakmak gibi eşyalar işinize yarayabilir.

Kış şartlarında fren yapma olayı aracınızda abs dediğimiz fren sistemi varsa aracınızın en azından kızaklama yapmayacağından emin olabilirsiniz. Kendinizi geliştirebileceğiniz ileri sürüş teknikleri için özel direksiyon dersi almanızda fayda olacaktır.

Aracınız kaymaya başladıysa; direksiyonunuza kayma yönüne göre çeviriniz. Ancak direksiyonunuzu aşırı ve ani çevirmeden kaçınınız.Genellikle vitesi boşa atıp ayağınızla debriyaja basılı tutunuz.

Kışın Araç Kullanma Teknikleri