Ehliyet yenileme evrakları nelerdir

Ehliyet yenileme işlemi yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi. İnternet ortamından ehliyet işlemini gerçekleştirmek isteyen sürücüler,EGM'den randevu almaya başladı. Ehliyetini değiştirmek için neler gerekli olduğunu sürücüler şimdiden araştırmaya başladılar bile.İşte merakla ehliyet fiyatları ve yenileme işlemi hakkında merak edilen tüm detaylar!

Ehliyetini değiştirmek amacıyla randevu almak isteyen sürücüler, Emniyet üzerinden İnternet ortamından ehliyet başvurusunun nasıl yapılacağı konusunu araştırdı. 2017 yılından itibaren tamamıyla yeni sisteme geçecek olan sürücü belgeleri, Emniyet tarafından eski ehliyetlerin yerine yenileme işlemine tabii tutulacak. Peki ehliyet için gerekli evraklar nelerdir.

Yeni yılın gelmesiyle ehliyet yenileme ve değiştirme işlemleri gündeme tekrar gelmeye başladı. Eski ehliyetler 2020 yılına kadar kullanılabilmektedir. Yani 2020 yılına kadar var olan ehliyetimizi kullanabiliriz. Peki yeni ehliyet için ne yapmamız lazım. İlk adım olarak Emniyet üzerinden başvuru yapıyoruz. Resmi sitesindeki duyurular bölümünde online randevu bölümünde bilgilendirmeler mevcuttur.

KAÇ YIL GEÇERLİLİĞİ OLACAK?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

EHLİYET KAÇ GÜN İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK?

Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

Ehliyet yenileme evrakları nelerdir