Ehliyet için sağlık raporu nereden nasıl alınır

Yeni ehliyetler için sağlık raporu nereden alınır? Ehliyet değiştirmek için sağlık raporu nereden alınır? Yeni sürücü belgesi için sağlık raporu nereden alınır? Sürücü belgesi sağık raporu alma yerleri neresidir? Aile hekiminden ehliyet için sağlık raporu alınabilir mi? Ehliyet başvurusunda gerekli olan sağlık raporu için adayların en çok sorduğu sorulardan biri olan sağlık raporu konusuna açıklık getiriyoruz.

Yeni ehliyetlerin değişimi için sürücü olur sağlık raporu istenecek. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 24 milyon mevcut ehliyet, yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Bu değişiklik için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenecek.

Peki ama vatandaş, bu sağlık raporunu kimden, ne kadar ücret ödeyerek alacak? Göz, kulak, el, ayak sağlığı, psikolojik durumuna ilişkin ayrı ayrı doktora mı gitmek zorunda kalacak? Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘tek hekimden’ alınacağını vurguladılar.

Yani yeni ehliyetler için gerekli sürücü olur sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz.

Raporun vatandaşa ek bir maliyet getirmeyeceğini, sosyal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, aile hekimine giderek, muayenesini olacak. Hekim, araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse, ‘sürücü olur’ raporunu verecek. Ancak hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ilişkin uzman doktora yönlendirecek. Uzman doktor alanıyla ilgili ‘olur’ verirse, aile hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur’ raporu düzenlenecek. Uzman doktor onay vermez ise rapor verilmeyecek. Tedavilik bir durum var ise tedavisinin bitimi beklenecek, tedavi edilemez bir durum ise rapor alamayacak” dedi.

Ehliyet için sağlık raporu nereden alabilirim ?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz. Fakat aile hekiminiz sağlık ocağı şartlarına göre sizi farklı bir kliniğe yönlendirebilir. Örneğin; ortopedi, fizik tedavi, göz, KBB, nöroloji ya da psikiyatri bölümlerine göre aile hekiminizin yönlendirdigi polikliniklerden uygundur imzası almanız gerekebilir.

Gelen bilgiler doğrultusunda bir çok sürücü adayının aile hekimi tarafından bir hastaneye yönlendirildiği geri dönüşleri üzerine, sürücü adaylarına her halükarda ikinci seçenek olan bir devlet hastanesi ya da özel hastaneye başvurmalarını öneririz.

Ehliyet için sağlık raporu almaya gittiğimde benden ne istenir?

Ehliyet için sağlık raporu almak için bir hastaneye başvurduğunuzda yanınızda en az iki vesikalık fotoğraf bulundurun.

+ Kullandığınız protez varsa muhakkak aile hekiminize bildirin. (Gözlük de bu protez kategorisinde olduğundan dolayı gözlük kullanıyorsanız bunu hekime mutlaka bildirin.)

+ Sürekli kullandığınız ilaçlar ve varsa kronik hastalıklarınızı (şeker, kalp, tansiyon, vb.), uyku problemlerini, işitme ve görme ile ilgili problemler konusunda mutlaka hekimi bilgilendirin.

Ehliyet için sağlık raporu ücreti ne kadar?

Ehliyet için sağlık raporundan aile hekimi hiç bir para talep etmeyecektir yani ücretsizdir. Ancak bir devlet hastanesi ya da özel hastaneye başvurmanız gereken durumlarda ücret talebi değişkenlik gösterebilir.

A – B – C – D – E – F sınıfı ehliyetler için sağlık raporunu nereden alabilirim ?

Bazı aile hekimleri bağlı bulunulan klinik şartlarında bazı ehliyet sınıfları için belge veremiyor. Bu şartlarda yine yapılması gereken bir devlet hastanesine ya da özel hastaneye başvurmak. Hastaneler tüm ehliyet sınıfları için sağlık raporu verebilmektedir.

Ehliyet için sağlık raporunun geçerlilik süresi ne kadardır?

Ehliyet için sağlık raporunun geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 6 aydır.

Ehliyet için sağlık raporu zorunlu mu?

Evet ehliyet için sağlık raporu almanız zorunludur.

Ehliyet için sağlık raporu nereden nasıl alınır