Ehliyet için parmak izi belgesi nereden nasıl alınır

Yeni ehliyet alacaklar için bir takım değişiklikler yapıldığı resmi  gazetede yayınlandı. Yayınlanan yeni yönetmelikte ehliyet için  sürücü kursuna başvuran adaylardan  parmak izi belgesi de istenecek. Ve bu belge sürücü kursuna kayıt sırasında istenecek.

Parmak izi alma işlemleri EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ tarafından  alınmaktadır. Yeni kanuna göre ehliyet içinde artık parmak izi alınacak. EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ normalde pasaport, silah  ruhsatı için parmak izi alırken şimdide ehliyet için  başvuru yapanlar için alınacak. Emniyet tarafından alınan  parmak izleri manuel ve digital ortamlarda saklanabilecek. Saklanan parmak izlerine  EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ açıklık  getirdi. Parmak izi  yetkili makamlar tarafından alınır ve başka kimselerle paylaşılmaz. Arşiv olunana kadar parmak izleri seksen yıl boyunca  saklanmaktadır.Kişilerin ölümü itibariyle on yıl daha  saklanarak parmak izleri imha edilirler.

Parmak izi alınan kişilere  kaşeli olarak şahsın kendisine bir örneği verilmektedir. Böylelikle  ibraz etmek istemesi durumunda  kişi bir daha çıkarmak zorunda kalmayacaktır.Direksiyon dersi için bizlere ulaşabilirsiniz.Özel direksiyon dersi alan kişiler reflekslerini hızlandırıp hangi konularda daha eksik olduklarını daha kolay anlayabilirler.

Ehliyet için parmak izi belgesi nereden nasıl alınır