Direksiyon sınavında yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı direksiyon sınavına düz vites araç ile sınava giren sürücü adayları eğer dört direksiyon sınavındanda başarısız olurlarsa diğer dört hakkını otomatik vites araç ile sınava girebileceğini açıkladı.

Milli eğitim Bakanlığı, Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişiklik yaparak, ehliyet kurslarının il ve ilçelerde açılmasına ilişkin nüfus şartları ile bazı sınav usullerini yeniden belirledi. Buna göre, direksiyon sınavının süresi en az 35 dakika olacak. sınavın ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanımayla ilgili sorular sorulacak. Kursiyerin aracı tanımada başarısız olması halinde sınava son verilecek. Trafik sınavında başarısız olunması halinde ise araç öğretmen tarafından sınav başlangıç yerine getirilecek.

Değişiklikle, manuel vitesli araçlarda  girilen direksiyon uygulama sınavlarının ilk dördünde başarısız olan kursiyerler,  istemeleri halinde ikinci dört sınav hakkını otomatik vites araçlarda  kullanabilecek.

Yeni düzenlemeye göre, bir ilçede faaliyet gösterebilecek sürücü kursu  sayısı, Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl belirlenen nüfus sayıları dikkate  alınarak bakanlıkça tespit edilecek.

Nüfusu 10 bin ile 20 bin arasındaki ilçelerde bir, 20 binden 30 bine  kadar olan ilçelerde iki, 30 binden sonra 50 bine kadar olan ilçelerde üç, 50  binden sonraki her 50 bin nüfus için ise üç kurs açılması öngörülüyor.

Nüfusu 10 binin altındaki ilçelerde ise sürücü kursu açılması mümkün  olmayacak. Kurs açılabileceği ilan edilen ilçeler için talep edenlerin ön  başvurusu, bakanlıkça oluşturulacak modül üzerinden alınacak.

Direksiyon sınavında yeni dönem