Arabayı Tanımayana Ehliyet Yok

1 ocak 2016 tarihinde başlayan kurala göre ehliyet sınavına ilk defa girecek olan kursiyerlere direksiyon sınavı başlamadan sınava girdiği araç ile ilgili teknik özellikleri sorulacak ve başarısız olan öğrenciler direksiyon sınavından geçemeyecek.

Milli eğitim’in düzenlemesine göre ehliyet sınavına ilk kez girecek kursiyerler direksiyon sınavından önce kullandıkları araç için belli başlı sorulardan başlayarak sınava katılacaklar.

 

 Sınava eklenen 5 dakikalık ilk bölümde araç kaputu nerden açılır, motor yağı nereden konur, aracın soğutma suyu nerdedir, bagajda bulunan stepne ve kriko nerdedir,lastiklerin basıncı kaç olmalıdır gibi teknik sorularla karşı karşıya gelecekler

 

Sınava eklenen yeni bir kuralda kursiyerden ani frene basmaları istenecektir. Ehliyete girecek öğrencilerin en çok zorlandığı ve başarısız kaldığı geri   geri  gitme ve iki duba arası park işlemi de aynen devam edecek

 

 Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilk defa ehliyet alacaklara yönelik direksiyon dersi sınavlarına 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere eklenen yeni kuralları anlattı.

 

 Yeni yılla direksiyon sınavlarının süresinin 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarıldığını duyuran Yıldırım, sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, adayların araç bilgisinin sorgulanacağını ifade etti.

 

 Yıldırım, "Sınava eklenen bu 5 dakikalık süre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin direksiyon sınavlarında olduğu gibi adayın araca binmeden önceki heyecanını azaltmaya ve aracı tanımasına dönük bir uygulama olarak yönergeye eklenmiş durumda" ifadesini kullandı. "14 sorudan 5'ine hatalı yanıt verenin sınavına son verilecek"

 

Lokman Yıldırım, yeni düzenlemeyle direksiyon sınavlarına başlar başlamaz araç bilgisini sorgulamaya ilişkin 14 sorudan 5'ine hatalı yanıt verenin sınavına son verileceğini duyurdu.

Sürücülerin kullandıkları aracı tanımalarının önemine işaret eden Yıldırım, "Daha önceki sınavlarda böyle bir sorgulama yapılmıyordu. Adaylarımız, direkt arabaya binerek sürüş aşamasına geçiliyordu. Bakanlığın sınavın ilk 5 dakikasında yapılacak bu düzenlemeden oldukça memnunuz. Aday açısından da bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz. Adayın 5 hatalı yanıt verdiği anda sınavı sonlandırılarak yeniden başvuru yapması istenecek" bilgilerini paylaştı.

Görüldüğü gibi artık direksiyon sınavları çok zor. Sizde uzman direksiyon öğretmenlerimizden alacağınız özel direksiyon dersi ile kolayca bu zorluğu atlatabilirsini . Direksiyon dersi verirken sınavda çıkabilecek tüm çalışmaları deneyerek üstesinden geleceksiniz. Eğitim veren firmamız sizleri yoğun trafik içerisinde geliştirerek hazırlamaktadır. Yirmi yılı aşkın süredir özel direksiyon dersi  vermekteyiz .Kaderiniz değil sizi bilginiz yönetsin.

Arabayı Tanımayana Ehliyet Yok