Düz Vites Direksiyon Dersi Eyüp

Tam donanımlı araç ve gereçlerle uzman ve deneyimli ekibimizde kursiyerlerimiz en iyi şekilde ders almaktadır. Eyüp gibi trafiğin yoğun olduğu bir yerde, Manüel vitesli arabaların, diğer otomatik vitesli arabalara göre manüel arabalar biraz daha zordur. Manüel vitesli arabaların biraz daha, dikkat ve özveri istemektedir. Bizde Eyüp düz vites direksiyon dersi vererek bu arabaların nasıl çalıştığını gelin size anlatalım. Düz vitesli araçlarda ileri vitesler tüm otomobiller de aynı şekildedir. Boş vitesten 1’inci vitese almak için debriyaj pedalına basılır ve vites topuzu önce sürücü tarafına doğru 1’inci ve 2’inci vitesin bulunduğu yeri bir duvar gibi düşünür isek, yan duvara dayanana kadar çekilir, sonra öne ileri doğru itilerek alınır.

1 den 2’inci vitese almak için sol taraftaki duvara dayalı şekilde arkaya kadar çekilir.

2 den 3’üncü vitese almak için vites topuzu hafif öne itilerek Boşa alınır, sonra düz öne ileri doğru itilerek 3’üncü vitese geçirilir.

3 den 4’üncü vitese almak için vites topuzu dümdüz arkaya doğru çekilir.

4 den 5’inci vitese almak için önce vites topuzu hafifçe öne iteklenerek boşa alınır, daha sonra vites topuzu sağ yöne doğru yan itilerek duvara dayanır, sonra öne doğru itilerek 5’inci vitese geçer.

Geri vites otolarda farklı yerde olabilir. Genel olarak eğitim verdiğimiz araçlar mandallı sol ileri şeklinde ya da 5’inci vitesin tam karşısındadır. Geri vitese almak için araç önce boşta olması gerekir. Daha sonra 5’inci viteste gibi sağ yöne doğru yan itilerek duvara yaslanır ve sonra arka yöne çekilerek geri vitese alınmış olur. Direksiyon dersi alarak yoğun trafikte rahatça araç kullanabilirsiniz. Verdikleri derslerde uzman eğitmenlerimiz düz vitesli araç kullanırken en detaylarıyla ve özverili bir şekilde direksiyon dersi vermektedir. Emniyet kemerini, takmamanın yanı sıra yapılan bir diğer yanlış ise emniyet kemerini otoyolda takmak, ancak şehir içinde ya da gidilecek semte yaklaşıldığında nasıl olsa geldik mantığıyla aracımız henüz durmadan emniyet kemerini çıkartmaktır.

 

Düz Vites Direksiyon Dersi Eyüp
Anahtar Kelimeler: direksiyon dersi,